HİYERARŞİ VE KLANLAR

Vampirler üstün güçlere sahip olan gecenin efendileri olmalarına rağmen aslında acı çeken varlıklardır. Çünkü vampir olmak demek büyük güçler karşılığında sizden hayatınızın, ruhunuzun alınmasıdır. Şunu unutmamak gerekir; vampirler için öteki dünya, cennet veya cehennem yoktur. Bu dünya onlar için hem cennet hem de cehennemdir. Bedenlerinin ölümsüz olabilmesi için ruhlarını feda etmişlerdir . Ölüdürler. Kalpleri atmaz. Nefes almazlar. Derileri donuk, solgun ve buz kadar soğuktur. Sarımsaktan ve akan sudan korkmazlar. Dini sembollerden etkilenmezler. Ateş dışında hemen hemen hiçbir şey vampirleri yok edemez.Vücutları ağır hasar aldığında "Torpor" denilen bir uykuya yatarlar. Bu uyku hasarın büyüklüğüne göre 1 yıldan 1000 yıla kadar sürebilir.Bir vampir, vampirliğinin ilk yıllarında normal bir insandan çok fazla güçlü değildir. Yıllar geçtikçe gücü ve doğaüstü yetenekleri artar. Bir vampir bir insanı ısırırsa o insanda vampir olur düşüncesi yanlıştır. Bir insanı vampir yapmaya "Embrace" denir ve yapabilmek için bazı özel ritüeller gerekmektedir. Öncelikle vampir seçilmiş çocuğun( insanın) vücudundaki tüm kanı emer. Seçilmiş son nefesini verirken vampir bileklerini keser ve kendi kanını kurbanına içirir. İşte o anda insandan vampirliğe geçiş olan, adına "The Becoming"denilen, çok büyük ruhsal ve fiziksel acıların çekildiği dönem başlar. Bir vampirin güçlerini ve yeteneklerini belirleyen en büyük etken; yaşı ve kanının ilk vampir Caine`e olan yakınlığıdır. Buna jenerasyon(generation) denir. On beş tane jenerasyon bulunmaktadır:1. Jenerasyon: Kabil(Caine); Adem`in ilk oğlu, ikinci doğan Abil`in kardeşi ve dünyada ilk cinayeti işleyen kişi.


2. Jenerasyon: Zillah, Irad, Enoch. Üçüncü jenerasyon tarafından yok edildi.


3. Jenerasyon: On üç Antediluvian. Hala yaşadıklarına inanılmaktadır.Yalnızca ikisinin adı bilinmektedir: Lucian ve Mekhet.Uyudukları ve kıyamet günü(Gehenna) geldiğinde uyanıp bütün çocuklarını yiyecekleri söylenmektedir.(bkz.The Book Of Nod)


4. ve 5. Jenerasyon: Metuselah olarak bilinirler. Yaşlarının bin ile iki bin yıl arasında olduğu tahmin edilmektedir. Sayıları çok azdır ve vampir sosyetesinde çok nadir görülürler. Vampir dünyasını yöneten efendilerdir.


6. ve 7. Jenerasyon: Metuselahlardan sonra gelen en güçlü vampirlerdir. Bir çoğu prens ve elder`dır.


8., 9. ve 10. Jenerasyon: Elder olarak bilinirler. Kendi çocuklarını yaratabilme(vampir yaratabilme) yetkisine sahiptirler.


11. ve 12. Jenerasyon: Bir çoğu sosyeteye yeni kabul edilmiş vampirlerdir.


13. ve 14. Jenerasyon: Daha vampir sosyetesine kabul edilmemiş yeni vampirlerdir. Pek değerleri yoktur. Ayak işlerinde kullanılırlar.


15. Jenerasyon: Thin Blooded diye adlandırılırlar.Son yıllarda ortaya çıkmışlaradır.Çok güçsüzdürler ve bir çoğu özürlüdür. Görüldükleri yerde yok edilirler. Çünkü Gehenna`nın alametlerinden biri olarak kabul edilirler.(bkz.The Book Of Nod)


Vampirler ölümsüzler arasında en güçlü organizasyona ve hiyerarşiye sahip varlıklardır.


Bu düzenden bahsetmek gerekirse:


1. Neonate: Yeni yaratılmış vampirlerdir. Fazla güçleri yoktur ve sosyeteye kabul edilmemişlerdir.


2. Ancillae: 100-200 yaşları arasındaki genç vampirlerdir. Vampir sosyetesine kabul edilmişlerdir. Geleceğin elder`ları gözü ile bakılırlar.


3. Elder: Yaşlarının 300-400 yıl civarında oldukları tahmin edilmektedir. Vampir yaratma yetkisine sahiptirler.


4. Methuselah: Yaşlarının 1000 yıldan fazla olduğu bilinmektedir. Antediluvianlardan sonra dünya üzerindeki en güçlü vampirlerdir.


5. Antediluvian: Yaşları ve nerede oldukları tam olarak bilinmemektedir. 3. jenerasyondan olan bu vampirler 13 tanedir.


6.Blood God: Diğer vampirleri yaratan ve vampir ırkının devamını sağlayan,ilk kanı akıtıp ilk cinayeti işleyen vampir(Caine).


Vampir Loncasının içinde yukarıda anlatılan topluluktan başka çeşitli klanlar da barınmaktadır.


Bu klanların isimleri şunlardır:


Ventrue – Kraliyet Klanı


Gangrel – Hayvanın Klanı


Malkavian – Ay’ın Klanı


Nosferatu – Gizli Olanın Klanı


Ravnos – Gezenin Klanı


Toreador – Gülün Klanı


Lasombra – Gecenin Klanı


Tzimisce – Biçimdeğiştirenin Klanı


Setites – Yılanın Klanı


Cappadocian – Ölümün Klanı


Saulot – Iyileştirenin Klanı


Assamite – Av’ın Klanı


Brujah – Öğrenmiş Klanı


Günümüzde bir çok büyük şehir vampirlerin kontrolü altındadır. Şehri yöneten en üst seviyedeki vampire prens denir. Ancak onları da yöneten, kaderlerini belirleyen öyle şeyler vardır ki bu varoluşlarından beri süregelen altı büyük gelenektir. Bu altı gelenek vampirleri vampir yapan tek şeydir.


1. THE LEGACY: Unutma, taşıdığın kan Tanrı tarafından lanetlenmiş ve Lilith tarafından kutsanmıştır. Vampir olduktan sonra ölümlü hayatının bir anlamı yoktur. Ölümlü yaşamın senin yaratıcına karşı, ölümsüz yaşamın ise Tanrıya karşı işlenmiş bir günahtır.


2. DESTRUCTION: Kendi soyundan birini yok etmen yasaklanmıştır. Yalnızca Elder`ların yok etme hakları vardır.


3. PROGENY: Elder`ının izni olmadan kendin vampir yaratamazsın. Yoksa sen ve senin soyun yok edilir.


4. ACCOUNTING: Yarattığın çocukların özgürlüklerini kazanana kadar senin kontrolün altındadır. Unutma, çocukların özgür olana dek onların günahlarından sen sorumlusun.


5. DOMAIN: Her efendinin kendi bölgesi ve kendi kuralları vardır. Bunlara saygı göster.


6. THE SILENCE OF BLOOD( MASQUERADE ): Asla kendi kimliğini, doğanı başkalarına( özellikle insanlara) açıklama, belli etme. Yoksa kaderin yok edilmek olur.


Bunlar arasında en önemli olanları destruction ve masquerade`dir. Çünkü vampirler kendi varlıklarını saklayarak günümüz dünyasının gizli yöneticileri olmayı başarmışlardır.


Destruction ise vampirlerin kendi varlıklarını, yine kendileri tarafından yok edilmesini önlemek içindir. Bir vampirin başka bir vampirin kanını içip onu yok etmesine "Diablerie" denir. En büyük günah ve en büyük yasak olmasına rağmen yüksek jenerasyonlu vampirler kendilerinden daha küçük jenerasyonlu bir vampiri, jenerasyonun düşük olmasının getirdiği güç ve yetenekler için diablerie ederler. Eğer diablerie yapan bir vampirin bu günahı öğrenilirse o vampir avlanarak yok edilir. Buna "Blood Hunt" denir ve sonunda vampir kanı çok değerli olduğu için sosyete içinde kuralları çiğnemiş bir vampiri avlamak diğerler üyeler için büyük bir zevktir......


CLANLAR


THE CAMARILLA


Burjah


Brujah clan’i genelikle otoriteye karşı çıkan Vampir lerden oluşur, bazılarının otoriteye karşı çıkmak için nedenleri olsa da bir çoğunun yok. Yanlız ve de şahsi bir yaşam süren Brujah lar hiç bir zaman düşüncelerini dille getirmekten kaçınmazlar ve de tutumsuz olurlar. Brujahlar Vampir ırkının en agresif clan lerinden biridir. Diğer Vampirler onları ukala ve de çıkarcı olarak görse de onların akıl almaz hırsları polemiklerin ardında gizli kalmaktadır.


Gangrel


Vampir ırkı genelinde sezileri ve de düşünceleri ile en çok hareket eden clan dir Gangrel. Gangrel ler hiç bir zaman uzun bir süre aynı mekan da yaşamazlar, sık sık yer değiştirirler. Diğer vampirlerden ve de tüm canlılardan uzak yaşamayı seçerler, geneliklle yasak ormanların içinde huzuru ararlar. Ormandaki kurt adamlardan nasıl kurtulduklarını bilen pek fazla canlı yok. Tahminlere göre Gangrellerin görüntü değiştirme kabiliyetleri onları güçlü kıllıyor. Bir fani vampirlerin kurt ya da yarasaya dönüştüğünü belirtince bu muhtemellen görüntü değiştiren bir Gangrel dir.


Malkavian


Bütün lanetlilerin çekindiği bir clan dir Malkavnian lar. Clanlerinin lanetli kanları akılarına zarar vermiş, bunun sonucunda dünyadaki tüm Malkavian lar akıllarını kaçırmış ve de geri dönüşü olmayan bir yolla baş koymuşlar. Bu durumun Malkavian lere zarar vericeğini düşünenler yanılmış, Malkavian lar dünyanın en çok korkulan vampirlerin arasındadır.


Nosferatu


Caine in çocukları ‘lanetli’ diye adlandırılmıştır, ve hiç bir vampir Nosferatu clan’i kadar zarar görmemiştir lanetden. Diğer vampirler insan görüntüsü alabilir ve de insan içinde rahatca dolaşabilir, ancak Nosferatuların görüntüleri akıl almaz bir hale gelmiş vampirisim laneti yüzünden. Nosferatunun Anteldiluvian’ı nın yaptığı korkunç şeyler yüzünden Caine bütün clan’i bu şekilde cezalandırmış. Bunun sonucunda Nosferatular diğer kardeşleri tarafından dışlanmış, kardeşleri Nosferatuları iğrenc bulmak da ve de kesinlikle gerekmedikçe Nosferatu Clan’i ile temas kurmamakta.


Toreador


Toreadorlar lar birçok benzetmeden nasibini almış. Iş güzar, yalancı, kendini beğenmiş ve niceleri. Ancak bunların sadece bir kısmı doğru. Şahısa ve de o anki ruh haline gore güzel, çirkin, kusursuz, yaramaz, düşünceli ve de düşüncesiz olabiliyorlar. Aslında tek kalıcı gerçek clanin üyelerinin iş estetiği dir. Bir Toreador ne yaparsa yapsın içten ve de hırsla yapar. Toreador yukardakilerin hangisi olursa olsun, o hırsılıdır. Toreador ların en büyük özeliği tamamen dişi Vampir lerden oluşması dır.


Tremere


Korkuluyorsa, güvenmiyorlarsa, nefret ediliyorsa. Ne olursa olsun Tremere Claninin vampirleri asla dışlanmaz. Tremereden korkanlar çok da haksız değiler aslında, olması gereken de bu, çünkü bu vampirler çok esrarengiz dir. Kendi tarzları vardır, bir vampir büycülüğü keşif etmiş ve de ustalaşmışlardır, bu büyücülük de büyüler ve de ayinler vardır. Tremere lerin hiyarşisi clan deki vampir ler arasında rekabette yol açar. Treme vampirlerinin tek istediği güçtür.


Ventrue


Ventrue da bulunan vampirler saygılı, dürüst, sammimi ve de kusursuz zevk’e sahiptir. Çok uzun zamandır Ventrue bir liderlik sembolü olarak benimsenmiştir. Eski ayinleri ve de gelenekleri yerine getiren sayılı clan lerden biridir. Eskiden Ventrue üyeleri asil ler ve de en güçlüler arasından seçilirmiş. Zamanımızda bu clan soylu zengin aileleri, acımasız tücarkari ve de benzeri insanları clan’ine katmakda. Vampirlerinin soyu ne olursa olsun ortada bir gerçek var, Ventrue sabit ve de güvenilir bir clan dir.


THE SABBATH


Lasombra


Bir çok vampir Lasombra nın kilise ile beraber çalıştığını düşünmüştür, Hiristiyanlığı tüm dünyaya yayan gücün onlar olduğuna inanmıştır. Ancak son zamanlrda Lasombra kiliseyi dışlamış bulunmakta. Bir çok Lasombra vampiri Caine’in laneti yüzünden allah tarafından dışlandıklarını düşünürler. Lasombralar doğuştan iki güce hakkimlerdir: ikna yetenegi ve de liderlik özelikleri.


Tzimisce


Eğerki Lasombra Sabbath ın bel kemiği ise ozaman Tzimisce de Sabbath ın beyinidir. Tzimisce nin felsefesi disiplin üzerine kuruludur ve de bundan asla taviz vermezler. Hiç kimsenin nedenini bilmediği bir entastane yüzünden Tzimisce ler değişik bir görüntüye bürünmüşler yüz yıllarca evel. Ancak görüntü sizi yanıltmasın, vahşi görüntülerinin aksine Tzimisce ler son derece uysal ve de hoş görülü vampirlerdir. Uzun yıllar evel kendi aralarında savaşan Tzimisce ler artık Sabbatha görev vermektedir.


THE INDEPENDENT CLANS


Assamite


Doğunun ıssız çölerinden gelen Assamite lar gitikleri her yere beraberlerinde korku getirirler. Camarilla, Sabbath ne de diğerleri. Onlar kendileri için çalışırlar ve de en çok menfaati kim veriyorsa onun yandaşı olurlar. Hırçın tavırlarından bezen Camerilla ve Sabbath bezmişti ve de Tremere clanine baş vurdular. Tremere clan’i Assamite lari lanetledi ve de laneti kabul etmeyen sayılı Assamit Sabbath lara sığındı. Assamite lar diğer clan ler tarafından nefret ile karşılanıyor ve de dışlanıyorlar.


Setites


Her ne kadar Setites lar Camarilla ve de Sabbath tarafından kınılsada büyük bir korku beslenmektedir Setites Clan ine. Çok nadiren vampirler Setites lara yaklaşır ve de misafir perver davranırlar, haklı olarak tabi. Setites isminden görüldüğü gibi karanlık ve de anarşi nin yandaşıdır. Liderleri Set ya da Sutekh, tam olarak bilinmiyor. Hikayelere göre eski Mısırda set kahramanca bir avcıymış. Geceleri çöleri gezip avlanırmış, bazıları Set in ‘gecelerin Tanrısı’ olduğuna inanır. Yandaşı olan Cainites lere hep hoş görü ile yaklaşırmış Set, ancak dışlanmış Set. Bu nokta da olaylar karışıyor. Size anlatayım siz istediğinize inanırsınız. Bazıları Osiris in Set’i şehirden kovduğunu sölerken bazıları da Horus un Set’i savaşda yendiğini savunur. Iki şıkdan hangisi doğru ise devamı budur: Set yeniden iktidara geçmeye and içmiş, ancak bu sefer hoş görülü değil karanlık bir efendi olarak, onun çocukları da onun ayak izlerinde devam etmiş. Setites ne Camarilla lara ne de Sabbath lara sadıklardır.


Giovanni


Giovanni Clan’i sadece aileden vampire leri barındırmıyor. Senelerin emeği ile aile dışından vampir ler Giovanni Clan ine katılmaya hak kazanmış. Özeliklle yardımcı olan ve de sadık kalan vampir ler aileye kabul edilmiş. Aile nin her bireyi ölümsüz bir yaşam sürer, ancak ve ancak bir vampir ‘Proxy Kiss’ (Proxy Öpücüğü) ile onurlandırılınca tamamen bir Giovanni olur. Giovanni ler de üç tane gurup vardır, azınlık ailesi, çoğunluk ailesi ve de gerçek (kan’ı Giovanni olan). Normalde üç gurubun arasında bir fark yoktur tahaki toplantılara kadar, orada kimin yetkili olduğu belli olmakta. Çoğunluk ailesinin fikirleri az da bir ilgi görse de son karar daima Giovannilerindir. Azınlık ailesi gerçek Giovanniler tarafından pek sevilmez ve de alçak görülür. Giovanniler ne Camarilla lara ne de Sabbath lara sadıklardır.


Ravnos


Ravnos Clan’i aslında Gangrel Clan ine çok benzer, ancak hiç bir clanin arasında bu kadar değişiklikler de olamaz. Gangrel ler yanlızlığı sever, Ravnos lar ise beraberliği. Gangrel ler dürüst ve de açık sözlüdür, Ravnos lar düzembaz ve da yalancı. Gangrel ler sürekli mekan değiştirirken Ravnos lar ise sabit bir yerde kalır. Aralarındaki benzerlik ise Ravnos unda Gangrel inde clan lerinde çingene barındırmalarıdır. Ravnos lar ne Camarilla lara ne de Sabbath lara sadıklardır.


Anarchs


Vampirlerin karakteristik özelliklerini en çok gösterdigi devir kuskusuz karanlik çaglardir (yaklasik 1000 - 1400 seneleri arasi). Ögrenmeye ve bilgiye verilen deger yitirilmis, aydinlar kilise tarafindan yakilmaya baslanmis, feodal sistemde çogu vampir olan zalim derebeyleri tarafindan yönetilen Avrupa halki sefaletten bitap düsmüstü.


Bu devirde vampirler o kadar güçlüydü ki bazilari vampir olduklarini gizlemezlerdi. Dünya devletleri, ordular ve en önemlisi tanrinin kilisesi vampirler tarafindan kesin bir sekilde kontrol edilmekteydi. Insanlar yavas yavas inançlarini kaybetmeye baslamisti. Ögrenmeye, akla, güzel günlere ve tabii ki büyüye olan inancini. Artik dünya, vampirler tarafindan sömürülen ve bu yaratiklarin kendi zevkleri için oynadigi türlü oyuna mekan olan ümitsiz bir yerdi. bu gidisat ilk haçli seferlerinin sonuna kadar sürdü. hezimete ugrayan ve kutsal topraklari Müslümanlarin elinden alamayan kilise büyük bir organizasyona giristi. kendi içindeki çürümüslügü yok etmeye karar veren kilise Avrupa da bir firtina gibi esti. bulunan her vampir, büyücü, Müslüman, Yahudi, temelde Hiristiyan olmayan her sey yargilanmaya basladi. Avrupa´nin güçlü vampirleri teker teker kaziklarda yakilmaya baslandi, artik vampirler için bir çag kapaniyordu ve açilan yeni çagin neler getirecegini sadece tanri bilirdi.


Avrupa´nin yasli vampirleri panige kapilmisti. kilise kontrollerinden çikmis, büyük bir kararlilik ve azimle onlara karsi bir sefer baslatmisti. kaçmak için bir sekilde vakit kazanmalari lazimdi ve bunun için en iyi yolun onlardan genç vampirleri öne sürerek feda etmek olduguna karar verdiler. Birçok genç vampir bu yüzden kilise tarafindan yok edildi. Fakat hepsi degil, bu "feda edilenler" grubundan sag kalan gençler "anarch hareketi"ni baslattilar. Anarch unvanini alan bu vampirler üzerlerindeki yasli vampirlerin kurdugu otoriteyi kesinlikle reddedip kendi baslarina sag kalmayi ögrendiler. Hakli ve onurlu bir amaç için baslayan bu hareket zamanla degisti ve Anarchlar sebepsizce etrafa zarar vermeye baslamisti. Kendilerine bir seyler öneren herkes için çalisip, içlerindeki son onur ve haysiyet kirintilarini da yok ettiler. Sağ kalmayı basarmalarındaki en büyük etken beraberce hareket edebilmeleridir. O zamanin yasli vampirleri o kadar paranoyak ve uzlasmazdi ki hepsi kendi basina hareket ediyordu. Bir çogunun sonu bu yüzden geldi.


Fakat birlesme kaçinilmazdi. 1450 senesinde 7 klandan olusan (Toreador, Ventrue, Tremere, Gangrel, Malkavian, Nosferatu, Brujah) ilk Camarilla kuruldu. Yaslilar ilk kez bir araya gelmenin sikintisini yasiyorlardi, herkesin birbirine karsi yüzyillardan gelen düsmanliklari vardi, fakat birlesme yaslilara güç getirdi. Organize olan yaslilar kilisenin gazabindan kurtuldular ve Anarchlara karsi kanli bir savasa giristiler. Yaklasik olarak 40 sene süren savasta Camarilla kazandi ve devam etmenin intihardan farksiz olacagini anlayan Anarchlar teslim oldular. 1493 te "Dikenlerin Toplantısı (Convention of Thorns)" anlasmasi ile savas kesin olarak bitti. teslim olmayi reddeden bir grup anarch yeniden toplanarak Sabbat ´i kurdu. Sabbat ve Camarilla günümüzde hala amansizca savasmaya devam etmektedirler.


Lilith


"Lilith" (arapça karşılığı illet), İbranilerin kutsal kitabında geçen muhtemel vampirlerden biridir ve kitapta tasvir edilmiştir.İsaiah´ın kitabında geçiyor olsa bile Lilith´in kökleri daha çok Babillilerin "demonolojisine" benzer.Lilith geceleri bir baykuş görüntüsüne bürünerek dolaşan bir canavardı.Avlanmak için yeni doğmuş çocukları ve hamile kadınları arardı. Lilith, geleneğe uygun olarak Adem´in,"Adem ve Havva" olmadan önceki karısıydı, ama daha sonra şeytanın tarafına geçti çünkü Adem´e itaat etmeyi reddetti.Bir takım olağandışı tutkuları vardı ve doğal olarak kötünün gözüyle bakıyordu.Ve sonuç olarak Adem ´in ve Havva´nın çocuklarına (yani tüm insan soyundan olanlara) saldıran bir vampire dönüştü.Günümüzde şeytanın erotik yanını temsil etmekte olan lilith ( ingilizcede lillith ) sümer, babil ,pers ,tüton ve diğer pek çok mitolojide vampir, şeytanın ya da samael in eşi olarak nitelendirilmektedir.


Tanrı insanı başlangıçta çift yaratır. Çiftin erkeği bildiğimiz Adem, kadını ise Lilith´dir. Bu ilk insan çifti cennet bahçesinde birlikte yaşamaya başlarlar, ama bu mutlu bir beraberlik değildir. Anlaşmazlık sebepleri ise çağımızın boşanma davalarında ileri sürülenlerden pek farklı değildir: Adem Lilith´in olaylara neden kendisinden farklı yaklaştığını anlayamaz (ruhen ve fikren anlaşmazlık); onu kendisine hizmet etme, bahçeyi bakımlı ve düzenli tutma konusunda tembel ve isteksiz olmakla suçlar (ev işlerini ve ailesini ihmal etme). En önemli ve üzerinde en çok durulan sorun ise Adem´in, cinsel ilişki sırasında kadının sürekli altta olmasını istemesidir ve bunu da kadına üstünlüğünün gereği olarak görür, Lilith ise bu pozisyonu aşağılayıcı bularak karşı çıkar (cinsel uyuşmazlık).


Kısacası anlaşmazlık sebebi Adem´in sürekli olarak kadına üstünlük taslaması, ona hükmetmeye çalışmasıdır. Lilith ise ikisi de aynı topraktan yaratıldığına göre eşit olmaları gerektiğini savunur ve erkeğin kendisinden üstün olmak istemesine bir anlam veremez. Sonunda birlikte yaşamalarının imkansız hale geldiğine karar verir ve Tanrı´nın söylenmemesi gereken adını anarak (ki bu isim cennetten çıkış için tek paroladır) uçup gider ve yeryüzünde Kızıl Deniz yakınlarındaki bir mağaraya sığınır.


Kendisine sunulan sıcak yuvayı kapıyı çarparak terkettiği için artık yeri de cennetten dışlanmışlar arasında olacaktır. Çevresindeki cinlerle ve cinlerin kralı (ya da şeytanın ta kendisi) Şamael ile ilişkiye girer ve onlardan cin çocuklar doğurur, hem de günde yüz çocuk gibi yüksek bir oranda, inanışa göre dünyada kötülüklerin bu kadar yaygınlaşmasının sebebi budur.


Cennette yalnız kalan Adem ise Lilith´i geri getirmesi için Tanrı´ya yalvarır. Tanrı da Senoy, Sansenoy ve Semangelof isimli üç meleği elçi olarak gönderip ´evine dön´ çağrısı yaptırır Lilith´e. O da kesinlikle dönmeyeceğini bildirir. Melekler kendisini, geri dönmemesi halinde her gün yüz çocuğunu öldüreceklerini söyleyerek tehdit ederler. Tehdit yerine getirilir...


Lilith, duyduğu acıyla bundan sonra Adem soyundan gelen bütün insan yavrularının, hamile ve doğum yapmakta olan kadınlarla bebeklerin baş düşmanı olmaya yemin eder. Erkek çocuklarının doğduktan sonra ilk sekiz gün içinde, kız çocuklarının ise ilk yirmi gün içinde canını alacaktır. Sadece yakınında üç meleğin ismi veya sureti bulunan çocuklara dokunmayacaktır.


Lilith´in dönmesinden ümidi kesen Tanrı, Adem uyurken bilinen kaburga kemiği yöntemiyle Havva´yı yaratır. Bu yeni kadının, vücudunun bir parçası olduğu erkeğe karşı çıkamayacağını düşünmektedir. Havva Lilith´e o kadar benzemektedir ki Adem uyanınca yanında bulduğu kadının başka biri olduğunu anlamaz. Onun kendisine Lilith gibi karşı çıkmayıp boyun eğmesini ise ´nihayet hidayete erip yola geldi´ diye yorumlar. Hikayenin sonu ise herkesin malumu.


Lilith artık kesinlikle kötülerin safındadır. Bütün insanoğullarının ve kızlarının başına gelen nice felaketin sebebidir. İnsanlara yaptığı kötülükler saymakla bitmez: Beşikteki bebeklerin bugünün tıbbınca bile sebebi açıklanamayan ani ölümlerinin baş sorumlusu olduğuna inanılır...


-*-*-*-Tevrat´ın ilk bölümü olan ve dünyanın ve insanın yaradılışını anlatan Tekvin´in ilk iki kısımı arasında bir çelişki vardır: İlk kısmında 1.27: "Ve Tanrı insanı kendi suretinde yarattı, onu Tanrı suretinde yarattı; onları erkek ve dişi olarak yarattı" denildikten sonra ikinci kısımda 2.18: "Ve Tanrı dedi: Adamın yalnız olması iyi değildir; kendisine uygun bir yardımcı yapacağım." 2.22: "Ve Tanrı adamdan aldığı kaburga kemiğinden bir kadın yaptı" diye yazılmış.


Yani iki kısımda da kadının yaradılışı farklı anlatılmakta. Bunun sebebi de bu iki kısmın farklı dönemlerde farklı kişiler tarafından yazılmış olmasıdır (birinci kısmın M.Ö.700 civarında İbraniler tarafından, ikinci kısmın ise çok daha öncesinden Sümerler tarafından yazılmış olduğu ileri sürülmektedir). İlk kısımda sözü edilen kadın da inanışa göre Lilith´dir ve bu konu yüzyıllardır din adamları ve araştırmacılar tarafından tartışılmaktadır.


Camarilla


Camarilla, 6 Clandan oluşan bir topluluktur. İnsanlıklarını kaybetmemeye uğraşırlar ve varlıkarını insanlardan gizlerler. Eğer bir Camarilla mensubu varlığını herhangi bir şekilde bir ölümlüye belli ederse, çok ağır cezalara çarptırılır (Şehrin Camarilla Prensinin insafına kalır). Camarilla´nın Vampir dünyasındaki gücü, daha çok kaba kuvvetten gelmez. Camarilla dünya üzerindeki insanları kontrol altına alarak politik üstünlük sağlamıştır. Bir Camariila şehrindeyseniz oranın Valisi, polisi, ambulansları ve hatta çöpçüleri bile Camarilla kontrolü altındadır.


Her şehri bir Prens yönetir. Şehrin en üst düzey kişisidir. Prensin üstünde Justicar´lar vardır. Justicarlar Camarilla´nın en üst düzey yöneticilerinin bulunduğu Inner Council´ın emirlerini yerine getirirler. Inner Council´ın kimlerden oluştuğu bilinmemektedir. Şehirlerde ise düzeni "Şerifler"´ sağlar. Şerifler daha çok ölümlü dünyanın polisleri gibidir. Camarila´nın vampirler için kullandığı isim "Kindred"dır. Camarilla içinde asla "O bir Vampir." denilmez. Bunun yerine: "O bir Kindred" denir. Camarilla´nın 6 tane geleneği vardır. Bu geleneklere Camarilla´nın iç kanunları da denebilir. Bu kanunlardan herhangi birini çiğnemek, başınıza çok kötü şeyler gelmesini sağlar.


Birinci Gelenek : Maskeli Balo


Kindred olduğunu kimseye göstermeyeceksin.


İkinci Gelenek : Bölge


Senin bölgen seni alakadar eder. Bölgene gelen herkes sana saygı göstermelidir. Bölgende senin dediklerine karşı çıkılamaz.


Üçüncü Gelenek : Çocuk


Senden daha yaşlı birinden izin almadan çocuk yapamazsın. (Buradaki "çocuk yapma" sözü, bir insanı Vampir´e dönüştürmektir.). Eğer izinsiz çocuk yaparsan, sen ve çocuğun öldürülürsünüz.


Dördüncü Gelenek : Himaye


Senin Vampir yaptıkların senin çocuklarındır. Çocuğun eğitilene kadar senin gözetimin altındadır. Onun hatalarının cezasını sen çekersin.


Beşinci Gelenek : Misafirperverlik


Eğer bir şehre yeni gelmişsen, o şehrin yöneticisine kendini tanıtacaksın. Kabul görmeden, sen hiçbirşeysin.


Altıncı Gelenek : Yokediş


Kendi türünden birini yoketmeyeceksin. Yoketme hakkı senden yaşlılara mahsustur. Ancak aranızda en yaşlı olan "Blood Hunt" ilan edebilir. (Blood Hunt: Eğer bir Kindred Camarillaya karşı çok büyük bir suç işledi ise, Şehrin ileri gelenleri Blood Hunt ilan eder, ve o Kindred görüldüğü yerde öldürülür.


Sabbat


Sabbat´ın ifade ettiği anlam çoğu kişiye göre değişiktir. Genç bir Sabbat üyesi için tam bir parti salonu, yaşlılar içinse Antediluvianlara karşı savaşın en efektif yolu. Camarilla içinse tam bir korku kaynağı..


Sabbat vampirleri insanlıklarını kaybetmiştir. Onlara göre Vampirlerin insanlardan gizlenmesinin gereği yoktur.


Sabattaki vahşetin boyu artık öyle derecelere gelmiştirki insanın tüylerini ürpertici sporlar geliştirmişlerdir kendilerine. Şehrin ortasında gerçek silahlarla kovboyculuk oynamak, ölümlülere karşı vampirik güçlerini kullanarak futbol maçı yapmak (genelde maç sonunda bütün ölümlüleri parçalamak) ve çarpışan gerçek arabalar bunlardan bazılarıdır.


Sabbat bünyesinde sadece iki klan barındırmaktadır. Bu iki kurucu klanın adı "Lasombra" ve "Tzimische" dir. Bu iki klanın yanında onlara hizmet eden "Antitribu" lar vardır. Antitribu´nun anlamı, klanının mensup olduğu Sect´i terkedip karşı secte geçen vampirler. Bütün Camarilla clanlarının, Sabbat´a geçen antitribuları vardır. Sabbatın Vampirler için kullandığı kelime ilk vampir Caineden gelen "Cainite" dır.


Sabbatın dünya üzerinde en aktif olduğu mekan İspanyadır. Çünkü kurucu klan Lasombra´nın vatanı burasıdır. Sabbat´ın rütbeleri, Hristiyan alemindeki rahip sıfatlarıyla aynıdır (Bishop, Archbishop, Templar, Cardinal vs..). Bunun sebebi Sabbatı´ın Hristiyan dünyasına olan sempatisi değil, karanlık çağlar zamanında kiliseyi kontrol altında tutan Lasombra´nın alışkanlıklarıdır.


Sabbat´ın genel felsefesi ise onları manipüle eden Yaşlı vampirlere karşı açılan bir savaştır. Onlara göre eğer bir Vampir diğerine söz geçirebiliyorsa bu onun yaşlı oluşundan değil, daha güçlü olmasındandır. Camarilla´dan, Independentlerden ve diğer bütün Vampirlerden nefret ederler. İnsanları ise onlar için sadece yemektir, onlara karşı hiçbir duygu beslemezler. Zaten Sectte geçirdikleri seneler ve aldıkları eğitim yüzünden insani hiçbir duyguları kalmamıştır.


Advocatis Diabolus


Sabbatın en tehlikeli yanlarından biri ise bünyesinde barındırdığı "Infernalist"lerdir. Infernalistler İblislere ruhlarını satmışlar, ve bunun karşılığında inanılmaz şekilde güçlenmişlerdir. İnfrenalizm´i yaratan Tremere Antitribu klanının toptan yok oluşu bu gücün kısa sürdüğünün ironik bir kanıtıdır. Fakat bu kısa süre içinde ellerindeki inanılmaz güç Camarilla´nın dizlerini titretmeye yetmiştir.


istory of Vampires II (Faklı bir anlatım)


Tanrı , Adem’i cennetinden kovduktan uzun süre sonra Adem ve Havva ‘nın iki erkek çocuğu olmuş . Bunlardan büyük olanın adı Caine (Caine the First Born ,ilkdoğan) , küçüğünün adıysa Abel imiş . Eski Dünya ‘da adları şimdilerde çoktan unutulmuş canlılarla birlikte mutluca yaşarlarmış . Ancak bu uzun sürmemiş . Bir cinnet anında Caine kardeşi Abel ‘i öldürmüş ve ilk kan akıtan , ilk katil (“ first murderer”) olmuş . Babasının hışmından korkarak evinden kaçmış . Ama Tanrı’nın hışmından kaçamamış .


Tanrı , Caine ‘i lanetlemiş . Onu sonsuza dek güneş ışığından yoksun yalnız bir Geceye mahkum etmiş . İçerisinde sürekli yükselecek olan bir açlıkla karartmış onun kaderini ; kendi türünün kanını içmekle lanetlemiş onu , varlığını sürdürebilmek için . Ve ilk vampir olarak Caine dünyanın üzerinde gezinmeye başlamış . Binyıllarca Caine bu topraklar üzerinde adım attığı sonsuz gecede yürümeyi sürdürmüş . Dünyanın dört bir yanını gezmiş . Arkasında gittiği her yere ölümü taşımış . Inanılmaz gücü sayesinde bazı yerlerde ona tapınmışlar , bazı yerlerde iblis olarak isimlendirilmiş . O da insanların arasından tamamıyle çekilmiş. Insanlık Tarihi birkaç Çağ geçirip yerleşik düzene geçmeye başladığı zamanlarda Caine geri dönmüş . Inanılmaz yalnızlığını giderebilmek için kendine arkadaş , yaver aramaya başlamış . Yaptığı uzun geziler sonunda kendi lanetini geçireceği üç insan bulmuş ve onları da vampire çevirmiş . Bu 2.nesil vampirlerin adı Güzel Zillah , Bilge Enoch ve Güçlü Irad imiş . Caine ve 3 çocuğu insanlığın arasında gezmeye başlamış ve Ilkşehri (First City) kurmuşlar . Orada insanlar onlara tanrı olarak tapınmış ve rahat çağlar geçirmişler . O zamanlarda 2.nesildeki 3 çocuk da kendi çocuklarını yapmışlar . 3. vampir neslinin nüfusu 13 ‘müş : Malkav , Saulot , Cappadocius , Absimiliard , Arikel , Lasombra , Ventrue , Ennoia , Haqim , Brujah , Set , Ravnos ve Tzimisce Caine buna izin vermiş ama lanetin daha fazla yayılmasını istememiş ve daha fazla vampir yaratılmasını yasaklamış . Çağlar geçmiş ve sonra bir anda bütün dünya sular altında kalmış . Nuh’un tufanı First City ‘i yutmuş . Çok zorlu yıllar geçiren vampir nesli tufan geçince tekrar insan arasına katılmış . Ancak 3. nesil 13 çocuk iyice artan güçleriyle artık babalarının yanında kalmak istemiyormuş . Bu yüzden büyük bir anlaşmazlık çıkmış . Caine iki tarafa da savaş yapmamalarını söylemiş ama 2. ve 3. nesil ayrılmış ve Büyük Savaş başlamış . (The Great War) Kısa bir süre sonra 3. nesil’den 13 çocuk , babalarını (Enoch , Zillah ve Irad) yoketmişler ve Dünyanın Efendileri olduklarını ilan etmişler.Içlerinden bazıları Caine ‘i aramaya çalışmış ve söylenlere göre biri bulmuş . Ancak Caine bu kez kıyamet gününe kadar olmak üzere onları terkettiğini söyleyip kayıplara karışmış ( yaklaşık M.Ö. 3000 ) 3.nesil vampirler o zaman için devasa büyüklükte bir şehir kurmuşlar ve buna Ikincişehir demişler (Second City) . Orada 13 yarı-tanrı da ayrı saraylarını yaptırtmışlar ve insanlar onlara tapınmaya başlamış . Burada çoğu kendi çocuklarını yapmışlar ve 4.vampir nesli oluşmuş . Bu vampirler inanılmaz güçlere sahip olmalarına rağmen babalarının yanında birer silik gölgden farksızmışlar . Her yeni nesilde Caine’in kanı biraz daha etkisini yitirerek saflığını kaybediyormuş. Bu şehirde 3.nesilden her vampir kendi hayat felsefesinin ve güçlerinin belirlediği birer clan kurmuş .


Klanların isimleri ve kurucuları şöyle :


Ventrue – Kraliyet Klanı (Ventrue)


Gangrel – Hayvanın Klanı (Ennoia)


Malkavian – Ay’ın Klanı (Malkav)


Nosferatu – Gizli Olanın Klanı (Absimiliard)


Ravnos – Gezenin Klanı (Ravnos)


Toreador – Gülün Klanı (Arikel)


Lasombra – Gecenin Klanı (Lasombra)


Tzimisce – Biçimdeğiştirenin Klanı (Tzimisce)


Setites – Yılanın Klanı (Set)


Cappadocian – Ölümün Klanı (Cappadocius)


Saulot – Iyileştirenin Klanı (Saulot)


Assamite – Av’ın Klanı (Haqim)


Brujah – Öğrenmiş Klan (Brujah)


Burada uzun süre bir arada yaşadıktan sonra aralarındaki çekişmeler uzlaşılamaz bir hal almış ve şehirdeki insanlar da bu isimsiz savaştan bıkmışlar ve onlara olan saygılarını yitirmişler . O zaman klan kurucuları ( ya da Antediluvian’lar yani tufandan sağ kurtulanlar ) son kez bir araya gelip ayrılmışlar . Herbiri bilinen dünyanın bir tarafına gidip orada kendi hakimiyetini ilan etmiş . Örneğin Set , Mısır’a giderek orada bir Tanrı olarak Seth ya da Sutekh adını alarak yaşamaya başlamış ; Cappadocius Iç Anadolu’da çocuklarıyla beraber Kapadokya’ya gelerek buraya yerleşmiş ve buraya isim vermiş ; Haqim , bugunkü Iran’ın olduğu yerde fetedilmesi imkansız gözüken Alamut Kalesine yerleşmiş ; diğer Antediluvian’lar da çeşitli mekanlarda varlıklarını sürdürmüşler . Bundan sonra her yeni nesil bir sonraki nesilden vampir yaratarak vampirlik lanetini günümüze kadar taşımış . Antediluvian’ların ayrılmasından günümüze kadar geçen yaklaşık 5000 yılda bazı klanlar yokedilmiş , bazı Antediluvian’lar çocukları tarafından öldürülmek suretiyle Klan sahipliğini kaybetmiş , bazıları uzun uykuya (Torpor) girerek kendilerini dünyadan ve çocuklarının aç gözlü (*) bakışlarından korumuş , yeni bazı klanlar kurulmuş ve Vampir Sosyetesi sayısız büyük olay geçirmiştir . Günümüzde 13.nesil vampirler bile olduğu biliniyor ve bunlar insanlara göre daha güçlü olmalarına rağmen gece gezip kan içen güçlü ,zeki ve/veya güzel insanlar gibi oldukları söylenebilir . Bunun dışında 14. hatta 15. nesil vampirler bile görülmüş ama bunlar çocuk yapamadıkları gibi gündüz de gezdikleri ve bir vampirden çok hastalıklı bir insan görünümünde oldukları söyleniyor ve onlara Thin Blood (Incekanlı) deniyor .


Vampirlerin diğer canlılar hakkında çok genel görüşleri :


Mages : Büyücüleri ciddiye al , çünkü büyünün bu dünya dışından gelen bir gücü var ; ama insan olduklarını unutma , sadece insan


Werewolves : Köpeciklerle karşılaşıp da yaşayan vampir pek sık görünmüyor . Onlar bizi sevmiyorlar biz de onları ve o pis kokularını . Kurtadamları ormanlarına bırak ve yüzyüze gelirsen ilk önce kaçmayı düşün


Wraiths : Ölülerin iki dünya arasında sıkışmış ruhları . Kullanışlı müttefikler olabilirler ; ama onlar yüzünden denmemiş mi : “ Yerin kulağı vardır “ diye …


Diabolistler : Zaten Tanrı olan biri neden seytana tapsın ? Saçma !


Changelings/Faeries : Periler … Kanlarının ilham dolu olduğu söylenir . Ama söylenir . Bir söylencedir periler


Insanlar/Elfler : Kısa ömürlü , narin canlılar . Besin kaynağımız .

İzleyiciler